Vücut Kitle Endeksi (BMI) Hesaplayıcı

Vücut kitle endeksi (VKE), yetişkin bir bireyin kilosunun boyuna göre oranının ölçülmesi ile kişinin ideal kiloda olup olmadığını gösteren bir parametredir. İngilizcede “Body Mass Index (BMI)” şeklinde, Türkçe’de ise “Vücut Kitle Endeksi (VKE)” olarak ifade edilir. Kişilerin kolay ulaşabileceği ve cinsiyet, yaş, ırk ayrımı yapılmadan toplumdaki her bireye aynı şekilde uygulanabileceği için en yaygın olarak kullanılan boy-kilo parametresidir.

Diyetisyen Buse Sepin, Ölçüm, Yüz yüze danışmanlık

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplayıcı

Kişiler nefes alıp verirken, sindirim sistemi ve dolaşım gibi temel yaşam faaliyetlerini sürdürdükleri esnada sürekli olarak kalori yakarlar. Besin işleme ve hücre üretimi gibi temel işlevler sayesinde dinlenme aşamasında bile kalori yakımı devam eder. Bazal metabolizma hızı ise kişinin dinlenme durumunda ihtiyaç duyduğu minimum kalori miktarının tahmini olarak belirtilmesi durumudur.

Bel Çevresi Nasıl Ölçülür? Bel kalınlığını ölçmek için kişi, dik pozisyondayken bir mezura ile kıyafetsiz şekilde belin en ince yerinden ve beli sıkmadan yapılmalıdır. Bu yer, genellikle göbek deliğinin biraz yukarısında bulunmaktadır. Kaburgaların bitimi ile kalça kemiğinin en üst kısmı arasındaki orta noktadan ölçüm alınabilir.

Araştırma amaçlı detaylı inceleme ve doğruluk için genellikle DXA Scan gibi yöntemler tercih edilir. Ancak, günlük kullanım veya genel bir fikir edinme amacıyla BIA veya vücut ölçüleri gibi daha erişilebilir yöntemler de kullanılabilir.

Kalori hesabı, kilo yönetiminde ve beslenme takibinde önemli bir adımdır ve doğru yapıldığında sonuçları objektif olarak ölçebilmenizi sağlar.

E-Posta Listemize Kaydolun

Fit tarifler ve yazılarımızdan haberdar olmak için bültene abone olun